Cambridge Müslüman Koleji: Özel Önem Taşıyan Bir Kuruluş

Modern çağın kompleks toplumunda müslümanlar acil vazifeler ile ve dolayısıyla önemli sorular ile karşı karşıya gelmektedir: Güvenilir islami ilimlere nasıl destek çıkabiliriz ve bu ilmin modern dünyada gittikçe artan önemini hangi şekilde vurgulayabiliriz? Kutsal metinlerin yanlış ve dar fikirli anlayışını nasıl önleyebiliriz? Geleneğimizin güzelliğini başkalarıyla nasıl paylaşıp farklı toplumlarla aramızda oluşan yanlış anlaşılmaların kalkmasını sağlayabiliriz?

2009 yılında kurulmuş olan Cambridge Müslüman Koleji benzeri olmayan bir kurum olarak bu tür sorunlar ve daha fazlası ile mücadeleyi hedef edinmiştir. Bu hedefe ulaşma amaçlı, CMC geleneksel islami ilimleri ve aynı zamanda toplumda standartlaşmış islami fikirleri batının ortaya koyduğu en iyi modern akademik çalışmalar ile birleştiriyor.

Beş yıllık bir hizmetin eseri olarak kolej dünya çapında damgasını vurup ve de hem müslüman toplumunda hem de akademik çevrede güvenilirliğini ortaya koydu. Mezunlar arasında 50’den fazla öğrenci çeşitli kariyer yollarında ilerledi. Ayrıca kolejin evvelki araştırma üyelerin birtakımı şu an değişik üniversitelerde, İngiltere veya yurt dışı olsun, öğretim üyesi pozisyonuna sahiptirler.

Herhangi siyasi veya ayırımcı bir bağlantıya sahip olmayan bu kolej topluma faydalı olan islami projelerin modern dünya ile arasında bağlantı kurma vazifesini benimseyen herkes ile iş birliği yapar.

Cambridge Müslüman Koleji Niye Desteklenmeli?

Cambridge Müslüman Koleji’in sunduğu bir senelik “Diploma in Contextual and Islamic Studies and Leadership“ adlı programı önceden kayda değer islami ilimler eğitimi almış olanlara bilgilerini İngilterede etkili bir şekilde geliştirme, dile getirme ve de uygulama imkanını sağlıyor.

Bununla birlikte Cambridge Müslüman Koleji’in sunduğu hizmetlerin uluslararası faydalarını gösterebileceğine inanıyoruz ve koleji modern ve dünya çapında etkili bir kurum haline getirme yönünde çaba gösteriyoruz.

Üstelik kolej dünyaca birinci sınıf bir araştırma, bilim, yayımlama ve uluslararası kavramsal mübadele merkezi olma yönünde belirli bir yol haritasi geliştirmiş durumda. Bu bağlamda müslümanlara batının en iyi disiplin ve yöntemleri ve bununla birlikte geleneksel islami öğretimin mükemmeliğini sunacaktır.

Bugüne kadar cömert bağışlar sayesinde £6.5 milyon toplamış durumdayız. Fakat kolejin mali sürekliliğini garantileyip kurumsal uzun ömürlülüğünü sağlayabilmek için daimi bir gelir kaynağı gerekiyor. Sizin yardımınız ile Cambridge Müslüman Koleji İngiltere ve dünya genelinde ilerleyip müslümanların ve de gayrimüslimlerin gelecek nesillerini zenginleştirebilir.

Türkiye’den bir bağışta bulunmak için veya Kolej hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor iseniz, Türkiye’de ki bağış toplama temsilcimiz Zeynep Coşkun ile aşağıda ki email adres ile irtibata geçebilirsiniz. zc@cambridgemuslimcollege.org